Kopuła Astronomiczna ScopeDome 55M

5mstart2
5mstart2
previous arrow
next arrow
PlayPause
5mstart2
5mstart2
previous arrow
next arrow

Kopuła wykonana jest z laminatu poliestrowo-szklanego o grubości ok 6 mm, który zapewnia pełną odporność na warunki atmosferyczne, gwarantuje jednocześnie dużą trwałość i estetykę. Dodatkowo jest ona wzmacniana przetłoczeniami umieszczonymi na zewnątrz kuli i specjalnymi wzmocnieniami zatopionymi wewnątrz konstrukcji.
Kopuła składa się z 9 podstawowych elementów, zdecydowanie ułatwia to montaż na wysokich budynkach i transport.

Szczelność kopuły gwarantuje specjalna konstrukcja połączeń elementów zapobiegająca dostawaniu się wody do wnętrza kuli. Duża szczelina przy podstawie oraz jasny kolor powłoki zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się kopuły. Duże wtopione w obrys kuli zamykane okno obserwacyjne o szerokości jednego metra pozwala na swobodne prowadzenie obserwacji tak wizualnych jak i przy pomocy teleskopów o średnicy do 150cm.

Okno obserwacyjne zaprojektowano tak, by teleskop miał swobodny widok na zenit. Ruch obrotowy kopuły zapewnia bieżnia umieszczona w podstawie kuli, toczy się ona po niej prowadzona na zespole 24 plastikowych rolek.

Napęd kopuły to dwa silniki średniej mocy zasilane z sieci 220V. Jeden służy do sterowania ruchem obrotowym kopuły, drugi pozwala na otwieranie i zamykanie przesłony okna obserwacyjnego. Enkoder umieszczony na obwodzie kopuły współpracujący z dedykowanym sterownikiem na bieżąco mierzy położenie kopuły i odpowiednio do pozycji teleskopu koryguje pracę silników.

Podstawowe dane:

  • średnica kopuły: 5500 mm
  • szerokość klapy: 1700 mm
  • wysokość kopuły: 3800 mm
  • średnica podstawy: 5000 mm
  • wysokość podstawy: 1100 mm
  • pełna automatyka napędu kopuły i klapy
  • waga: ok 1500 kg

Informacje Dodatkowe:

TOP